KERAMICKÉ A HYBRIDNÉ LOŽISKÁ

Keramické ložiská napriek vyššej obstarávacej cene ponúkajú viacero výhod. Výhodnejšou alternatívou sú tzv. Hybridné ložiská, ktoré kombináciou keramiky a ocele sú finančne dostupnejšie, napriek tomu si zachovávajú mnohé výhody keramických ložísk. Keramické ložiská sa vyrábaju z ZrO2 a Si3N4, pričom každá keramika má odlišné výhody. Hybridné ložiská kombinujú obvykle oceľ a Si3N4 alebo ZrO2, nezvyčajné nie sú ani kombinácie keramík v jednom ložisku. Vo všeobecnosti keramické ložiská sú odolné voči korózií, magnetizmu, elektrine a nevyžadujú mazanie (aj keď odporúčame namazanie pred prvým použitím). Keramika je mimoriadne trváca a životnosť je dlhšia než pri oceli, čo je aj dôvod prečo sa už dlhé desaťročia využívajú vo vesmírnom priemysle a medicíne.

Zirkónové keramické ložiská (ZrO2 - "biela keramika") sú mimoriadne odolné voči vysokým teplotám (do 500 °C) a treniu. Využívané najmä ako rýchloobrátkové ložiská v aplikáciách kde sa využijú ich jedinečné vlastnosti.

Silikónové nitridové ložiská(Si3N4 - "čierna keramika") majú obdobné vlastnosti ako zirkónové, avšak sú schopné znášať vyššie zaťaženie a vyššie teploty (až do 1000 °C a vo vákuu až 1500 °C). Taktiež majú veľmi nízku hustotu a to 3,26 g/cm³ a nízky koeficient rozpínavosti (takmer len štvrtinu oproti chrómovej oceli).

Keramické dielce sa výrábajú z neoxidovaného keramického karbidu kremíku (SSiC), ktorý má vynikajúce vlastnosti. Nestráca svoju tvrdosť až do 1600 °C, nízky koeficient trenia (0,2) a všetky výhody keramiky ako nemagnetizmus, odolnosť voči korózii, nepotreba mazania a pod. Spĺňa všetky výhody dielcov vyrobených z grafitu, avšak prináša výhody keramiky.

Hybridné ložiská sa vyrábajú z chrómovej ocele alebo nerezovej ocele a keramiky či už ZrO2 alebo Si3N4. Okrem využitia v priemysle kde zvládajú vyššie zaťaženie než bežné ložiská a nepotrebujú mazanie nájdu využitie aj v športe či už ako ložiská do bicyklov, skateboardov, longboardov a kolieskových korčúl.

Okrem ložísk od čínskeho výrobcu s dlhoročnou skúsenosťou vieme zabezpečiť aj akékoľvek keramické dielce vyrobené na mieru ako aj ložiská americkej výroby.

Keramické a hybridné ložiská